Warning: Parameter 2 to title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy

Wycieczka klasy 6a,7a,7b do Krakowa – Zakopanego – Wieliczki.

W dniach od  04-06.10. 2023r.  braliśmy udział w wycieczce  do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki dofinansowanej  z  projektu ,,Poznaj Polskę”. Ma on na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego  poprzez umożliwienie  poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

W pierwszym dniu wyjazdu  poznaliśmy historię Krakowa. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Sukiennicach, gdzie wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat twórczości Jana Matejki. Ta żywa lekcja historii sztuki i obcowanie z oryginalnymi dziełami  Mistrza Jana wzbudziło w nas duże zainteresowanie. Odwiedziliśmy również Wawel oraz Dzwon Zygmunta, koniecznie chcieliśmy  dotknąć jego serca, bo zgodnie z legendą daje to szczęście. Spacerując po Krakowie poczuliśmy klimat tego pięknego, historycznego miasta. Pamiętaliśmy o odwiedzinach Kościoła Mariackiego, podziwianiu ołtarza wita Stwosza i pamiątkowym zdjęciu pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

 Drugi dzień przyniósł nie mniej atrakcji. Kierunek – Zakopane. Na początek wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, multimedialnym i nowoczesnym. W środku znajdowało się kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć i wiele innych atrakcji. Następnie spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym do Doliny Strążyskiej ,która  jest malowniczo położona u stóp potężnego Giewontu, zwanego też Śpiącym Rycerzem. Oprócz zjawiskowych tatrzańskich szczytów i skał towarzyszył nam również obłędnie pachnący las i melodyjnie szumiący  Strążyski Potok. Na końcu trasy, na wytrwałych  czekał  malowniczy wodospad Siklawica.  W drodze powrotnej odwiedziliśmy willę  Atma, gdzie mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Był też spacer po Krupówkach i zakopiański biały miś. Ten dzień zakończyliśmy ogniskiem.

Trzeciego dnia odwiedziliśmy Kopalinę Soli ,, Wieliczka”. Mogliśmy podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli.  Pokonaliśmy  ponad 800 stopni. Pogoda i humory nam dopisywały, więc wycieczkę możemy uznać za bardzo udaną.

Uczniowie i opiekunowie.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_field() in /wp-content/themes/multimedia/functions.php:407 Stack trace: #0 /wp-content/themes/multimedia/single.php(14): render_galery() #1 /wp-includes/template-loader.php(106): include('/wp-content/the...') #2 /wp-blog-header.php(19): require_once('/wp-includes/te...') #3 /index.php(17): require('/wp-blog-header...') #4 {main} thrown in /wp-content/themes/multimedia/functions.php on line 407