Szkoła Podstawowa nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas starszych napisali w imieniu roślin i zwierząt przesłanie do nas Ludzi.

Zachęcamy do przeczytania poniższych prac.

Drodzy ludzie,
W imieniu zwierząt i roślin mamy do was wiele próśb. Nie ścinajcie lasów i nie traktujcie ich jak śmietniki. Gdy to robicie, bardzo cierpimy. My też mamy uczucia, czujemy, kochamy i mamy dom, który nam zabieracie! Postawcie się na naszym miejscu! Z każdą kolejną butelką, plastikowym sztućcem czy nawet rurką do picia powoli wyniszczacie środowisko. Jeśli nie zaczniecie tego zmieniać, nie tylko my zwierzęta i rośliny wyginiemy, ale również Wy. Zacznijcie od małych kroków, aby wydłużyć i zmienić nasze życie. Mamy nadzieję, że weźmiecie to do siebie i zmienicie co do tego podejście.
MB 7a

          Gdyby zwierzęta i rośliny umiały mówić, to człowiek usłyszałby od nich wiele gorzkich słów.
          Powiedziałyby, że wszelkie zagrożenia ekologiczne, z którymi zmaga się współczesny świat, spowodowane są jego działalnością. To on w ciągłej pogoni za pieniędzmi i wygodą nie zwraca uwagi na przyrodę. Postęp cywilizacji doprowadza do coraz większych zniszczeń. Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do powstania kwaśnych deszczów, przez co pogarsza się jakość gleb, lasów i wód. W procesie produkcji zużywa się ogromne ilości wody, której jest coraz mniej, aż strach pomyśleć, co będzie dalej. Zażądałyby, aby człowiek nie wycinał lasów, bo wtedy ginie wiele gatunków roślin i zwierząt. Używając sztucznych środków ochrony roślin, ludzie doprowadzają do zmniejszenia populacji pszczół, a wiemy, jak ważne są one dla przyrody. Oskarżyłyby człowieka o ocieplanie klimatu, co może doprowadzić do klęsk żywiołowych takich jak susze, powodzie, huragany.
          Myślę, że rośliny i zwierzęta kazałyby człowiekowi dbać o nasze wspólne dobro, ponieważ świat przyrody jest ściśle powiązany ze światem ludzi. Powinien się on zastanowić, co zostawi przyszłym pokoleniom. Najważniejsze, żeby zdał sobie sprawę, jak bardzo ważna jest ekologia w codziennym życiu np.: sortowanie śmieci, oszczędzanie wody, energii. Trzeba uczyć tego od najmłodszych lat, kiedy u człowieka kształtują się nawyki. Próbowałyby uświadomić nam, że jak dalej tak będziemy postępować, to na naszej planecie zniknie wszelkie życie. Czy jesteśmy gotowi ponieść taką cenę?!
HB 6a

                                                 Apel do ludzi
Witajcie ludzie. My zwierzęta i rośliny chcielibyśmy Wam coś powiedzieć. Z okazji Dnia Ziemi chcemy Wam życzyć cudownego życia na naszej planecie. Aby tak było, wszyscy musimy o nią dbać. Dlatego segregujcie śmieci, zamiast wyrzucać je do lasu oraz do wody, bo przez to zwierzęta wodne umierają. Nie depczcie trawy oraz innych roślin, ponieważ to je niszczy. Dbajcie o powietrze i przestańcie zanieczyszczać je dymami. Pamiętajcie, że Ziemia jest tylko jedna.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie będzie trzeba tego powtarzać.
HN 7a

My, rośliny i zwierzęta, mieszkańcy naszego wspólnego domu- Ziemi zwracamy się do Was ludzi. Żyjemy wspólnie od setek tysięcy lat. Korzystamy i my, i Wy ze słońca, wody, wiatru. Ziemia to nasza planeta, której nie chcemy opuszczać, a tym bardziej ginąć na niej. Wiecie dlaczego? Ponieważ życie jest dla nas tak samo ważne, jak i dla Was.  
         Czysta planeta to zdrowe powietrze, którym oddychamy. Źródlana woda to napój, który nas wzmacnia. Jest nam coraz trudniej oddychać, żywić się, znajdować czystą wodę, nie tonąć w powodziach, nie łamać się z powodu tornad i wichur, nie zapalać się, bo kolejny raz las płonie, utrzymać swój dom, bo powstaje kolejne osiedle domów dla Was. Nasza cierpliwość i wyrozumiałość jest na granicy wytrzymałości. Matki natury zresztą też.
          Nie jesteście sami na planecie! Pamiętajcie o nas, ponieważ tylko przy współpracy jesteśmy w stanie w dalszym ciągu tutaj istnieć. Potrzebujemy siebie nawzajem. Jesteście naszym skarbem, więc prosimy, pomóżcie nam, dbajcie o środowisko. Ziemia to nasz wspólny dom. Niech każdy czuje się tu bezpiecznie.
 Miejsca wystarczy dla wszystkich.
MK 7a

Jeżeli zwierzęta oraz rośliny mogły mówić, na pewno miałyby wiele do powiedzenia. Powiedziałyby ludziom, żeby traktowali je z szacunkiem, nie krzywdzili ich, bo one też mają uczucia. Zapytałyby ludzi, jak czuliby się, gdyby to one przywiązały ich do drzewa. Dzielne zwierzęta powiedziałyby, że nie lubią, jak się do nich strzela, ingeruje w ich naturalne środowisko, zabiera ich dzieci i niszczy domy.       Rośliny również miałyby sporo do powiedzenia. Powiedziałyby, że nie życzą sobie, aby ludzie łamali im łodygi, deptali liście czy wyrywali z korzeniami. Zapytałyby człowieka, jakby się czuł, gdyby dla zabawy łamano mu ręce czy deptano po włosach.           Dlatego pamiętajmy wszyscy o wzajemnym szacunku, nieważne, czy jest to zwierzę, roślina czy człowiek. Jest takie mądre powiedzenie: ,,Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Stosujmy się do niego i pomyślmy, zanim zrobimy coś, czego nie chcielibyśmy poczuć na własnej skórze, a świat na pewno stanie się choć trochę lepszy. ZZ 6a