Festyn Osiedłowy „Z miłości do Niepodległej”

Tegoroczny Festyn Jesienny w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy został zorganizowany pod hasłem „Z miłości do Niepodległej”. 12 października 2018 r. społeczność szkoły już od rana przygotowywała się do tego wydarzenia.

Drużyny uczniów z róznych klas wspierane przez nauczycieli i rodziców wyruszyli na poszukiwanie Narodowego Skarbu. Uczniowie klasy ósmej i klas gimnazjalnych udali się na piechotę w kierunku rynku, by po drodze zmierzyć się z wieloma zadaniami. Ich młodsi koledzy z klas czwartych i piątej wyruszyli na rowerach, korzystając z map i rozwiązując  zagadki historyczno – matematyczne. Natomiast najmłodsi: z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych i drugich poszukiwali skarbu ukrytego w szkole.  Wszyscy odnaleźli skarby, czyli zdobyli nagrody, a oprócz dobrej zabawy dowiedzieli się, że to ONI- DZIECI- są naszym NAJWIĘKSZYM NARODOWYM SKARBEM.

W tym czasie pracownicy, nauczyciele i pozostali uczniowie przygotowywali stoły i stoiska do festynu, który rozpoczął się o 11.00. Wokół szkoły rozbrzmiewały pieśni narodowe, czyli karaoke po polsku, w szkolnej strefie kibica można było pomalować twarz w narodowe barwy, ubrać się , uczesać i zaprezentować w pokazie mody. Tuż obok chętni tworzyli  jarmarkowe korale, kotyliony, bukiety, które każdy mógł zaprojektować według własnego pomysłu. Inni poznawali tajniki najlepszej polskiej kuchni lepiąc pierogi, kisząc kapustę, rozmawiając z pszczelarzem, który opowiadał o tym,  jak powstaje miód czy próbowali pysznych bułek z miodem i prawdziwie domowymi przetworami. Olbrzymią popularnością cieszyło się stoisko z polskim jadłem: kapusta, pierogi, naleśniki, ciasta, chleb ze smalcem, kiełbasa czy ziemniaki upieczone na ognisku. Inni  tworzyli pamiątkową flagę, orzełkami wypełniali kontur Polski czy uczyli się tańców narodowych.

Sporo emocji i zainteresowania wzbudził mecz piłki koszykowej: Urząd Miasta i Radni Rady Miejskiej kontra SP2 i Przyjaciele. Drużynę szkoły wspierał reprezentant Polski wspaniały koszykarz Andrzej Adamek oraz Maciej Korłub, w drużynie miasta grali m.in. przewodniczący RM Jan Dzięcielski, Magdalena Rumiancew – Wróblewska, Mariusz Kuc, którym kibicowali wiceprezydent Marek Suwalski, wiceprezydent Szymon Chojnowski oraz liczna grupa radnych.

To był cudowny dzień radosny, patriotyczny, w najpiękniejszych biało – czerwonych barwach. A organizacja tak wielu działań była możliwa dzięki dofinansowaniu  Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” oraz wsparciu Urzędu Miasta Świdnica.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia oraz tym, którzy wzięli udział w festynie, za wspólnie spędzony czas.

Alicja Matysik /dyrektor SP2/